czwartek, 7 czerwca 2018

Badania miejsca bitwy pod Kunowicami 2018


Dnia 12 sierpnia 1759 roku na polach pod Kunowicami, na granicy obecnego miasta Słubice, stanęły przed sobą armie trzech ówczesnych potęg europejskich - Austrii, Prus i Rosji. Bitwa między nimi stoczona jest zaliczana do największych starć wojny 7 letniej, pierwszego konfliktu o zasięgu światowym. Wśród jej ofiar byli nie tylko Niemcy, Rosjanie czy Austriacy, ale również przedstawiciele innych nacji - bałkańscy słowianie, kozacy, Węgrzy. Jest więc bitwa kunowicka prawdziwie europejskim fragmentem naszej lokalnej historii.
Od 2010 roku, Prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach z ogromnym zaangażowaniem prowadzi badania miejsca pola bitwy. W pracy pomagają mu wolontariusze z praktycznie całego kraju. Do chwili obecnej udało mu się odnaleźć ponad 10800 znalezisk !!! Oczywiście dla badań bitwy i jej przebiegu szczególnie istotne są znaleziska masowe (pociski i guziki), ale można wskazać też pojedyncze obiekty, które się wyróżniają. Dzięki uprzejmości gospodarza projektu mogliśmy uczestniczyć w badaniach i pomimo, iż badania tego terenu prowadzone od kilku lat, nasza koleżanka pokazała klasę odnajdując rosyjski 10 funtowy granat od 12 funtowego jednoroga!
SSPH "D E N A R" serdecznie dziękuje Prof. UAM dr hab. Grzegorzowi Podrucznemu za możliwość wzięcia udziału w tak niezwykle ciekawym wydarzeniu i życzmy dalszych sukcesów.

Źródło:


środa, 6 czerwca 2018

Dzień dziecka w Lubniewicach

Na zaproszenie Burmistrza Lubniewic oraz Gminnego Ośrodka Kultury "Pod Morawą"
w Lubiewicach zaangażowaliśmy się w pomoc w organizacji Gminnego Dnia Dziecka.
Dzieciaki miały za zadanie odnalezienie trzech "skarbów" w postaci monet. Oczywiście nagrodą były słodkości. Wszystkie małolaty świetnie sobie radziły, a nie które mogły by spokojnie iść już
w teren i zrobić nam nie małą konkurencję. Mimo, że pogoda nie sprzyjała i frekwencja była niewielka, to ani przez chwilę nie byliśmy bezrobotni.
Serdeczne podziękowania kieruję do Marka, który poświęcił swój czas i bardzo aktywnie uczestniczył w zabawie ;)









piątek, 9 września 2016

Średniowieczne cmentarzysko SANTOK 2015

Prace SSPH DENAR w ramach wolontariatu przy pracach archeologicznych związanych u ujawnieniem średniowiecznego cmentarzyska w Santoku.

Więcej można poczytać np http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,404889,archeolodzy-badaja-sredniowieczne-cmentarzysko-w-santoku.html

czwartek, 30 lipca 2015

Skarby DENARA w Gorzowie.

      Jak wcześniej wspominałem, nasze znajdy trafiły do muzeum im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. W związku z powyższym od 12.06.2015r. do końca wakacji można obejrzeć profesjonalną ekspozycję stworzoną przez specjalistów z muzeum. Oczywiście członkowie naszego stowarzyszenia pojawili się na otwarciu, gdzie serdecznie przywitali nas: dyrektor mgr Wojciech Popek oraz dr Tadeusz Szczurek.  Podczas pobytu w Spichlerzu poznaliśmy również wiele ciekawych osób, m.in. kierownika działu archeologii mgr. Stanisława Sinkowskiego, kierownika działu techniki i militari mgr. Jana Zalewskiego, mgr. Pawła Kaźmierczaka z działu numizmatycznego. Byliśmy bardzo zaskoczeni okazanym nam zainteresowaniem. Rozmową nie było końca, a czas bardzo szybko płynął. 
     Cieszy nas fakt, iż nasze działania zostały dostrzeżone przez specjalistów, a co najważniejsze, że w wyniku spotkania w Spichlerzu obdarzono nas zaufaniem i zaproponowano wzięcie udziału jako wolontariusze w badaniach archeologicznych przeprowadzonych przez pracowników muzeum na terenie Santoka i Ośna Lubuskiego.











czwartek, 11 czerwca 2015

Migracja znajdków

             Jak większość wie, od jakiegoś czasu nastąpiła "reorganizacja" Domu Joannitów w Sulęcinie, w którym    można było oglądać zabytki odnalezione   przez SSPH  "Denar" w   okolicach   Sulęcina.  W związku z powyższym, w porozumieniu z kierownictwem Domu Joannitów i SOKSiR oraz Dyrekcją Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie podjęliśmy decyzję, iż "nasze znajdki" przez jakiś czas będą eksponowane w Spichlerzu. Mam nadzieję, że obecne władze będą dążyć do reaktywacji działalności Domu Joannitów i kawałek   historii Sulęcina powróci   tam, skąd   pochodzi i znów będziemy się spotykać z ciekawymi ludźmi na lekcjach historii.

Dla zainteresowanych:

W piątek 12 czerwca 2015 roku w Spichlerzu przy ulicy Fabrycznej 1-3 z okazji Nocnego Szlaku Kulturalnego:

• o godzinie 18:00 otwarta zostanie wystawa „Teresa Mellerowicz-Gella – malarstwo” oraz odbędzie się promocja katalogu prac artystki,
• w godzinach 19:00–23:00 dostępne będą wszystkie wystawy stałe i czasowe, w tym wystawa „Modele zabytkowych powozów konnych ze zbiorów Zygmunta Karga”.

Ponadto zaprezentowane zostaną:

• unikatowy topór ciesielski po gruntownej konserwacji, wydobyty w 2012 roku z Jeziora Lipie (woj. lubuskie) z głębokości 40 metrów,
• przedmioty znalezione przez SSPH „Denar” z Sulęcina w 2012 roku – zbiór ołowianych żołnierzyków, biżuterii, monet, drobny osprzęt wojskowy (kule karabinowe, guziki, plomby itp.),
• portret „Czerkies” z 1871 roku (płótno, olej, 154 × 114 cm) autorstwa Stanisława Szembeka (1849–1891).