czwartek, 7 czerwca 2018

Badania miejsca bitwy pod Kunowicami 2018


Dnia 12 sierpnia 1759 roku na polach pod Kunowicami, na granicy obecnego miasta Słubice, stanęły przed sobą armie trzech ówczesnych potęg europejskich - Austrii, Prus i Rosji. Bitwa między nimi stoczona jest zaliczana do największych starć wojny 7 letniej, pierwszego konfliktu o zasięgu światowym. Wśród jej ofiar byli nie tylko Niemcy, Rosjanie czy Austriacy, ale również przedstawiciele innych nacji - bałkańscy słowianie, kozacy, Węgrzy. Jest więc bitwa kunowicka prawdziwie europejskim fragmentem naszej lokalnej historii.
Od 2010 roku, Prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach z ogromnym zaangażowaniem prowadzi badania miejsca pola bitwy. W pracy pomagają mu wolontariusze z praktycznie całego kraju. Do chwili obecnej udało mu się odnaleźć ponad 10800 znalezisk !!! Oczywiście dla badań bitwy i jej przebiegu szczególnie istotne są znaleziska masowe (pociski i guziki), ale można wskazać też pojedyncze obiekty, które się wyróżniają. Dzięki uprzejmości gospodarza projektu mogliśmy uczestniczyć w badaniach i pomimo, iż badania tego terenu prowadzone od kilku lat, nasza koleżanka pokazała klasę odnajdując rosyjski 10 funtowy granat od 12 funtowego jednoroga!
SSPH "D E N A R" serdecznie dziękuje Prof. UAM dr hab. Grzegorzowi Podrucznemu za możliwość wzięcia udziału w tak niezwykle ciekawym wydarzeniu i życzmy dalszych sukcesów.

Źródło:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz